Aglaonemy

Aglaonemy

Tyto nádherné a pestře zbarvené krásky rozzáří každou místnost, obzvláště nyní v zimě, když se nemůžeme těšit z pestrých barev zahrady. Oblíbené jsou aglaonemy především pro své půvabně zbarvené listy, které mají syté odstíny fialovorůžové, zelené, stříbrné, bílé i něžně růžové barvy. 


Aglao001 

 

Aglaonemy pochází z oblasti tropické Asie, kde rostou ve stínu pod vyššími stromy a keři. Libují si ve vzdušném vlhku, teple a stínu. Jsou z čeledi áronovitých rostlin. Narozdíl od svých příbuzných Monster a jiných áronovitých mají ale většinou vzpřímený nevětvený stonek, květy typické toulcové, zelené nebo světle barvy. 

Jak na pěstování?

Aglaonemy jsou pěstovány často ve sklenících v botanických zahradách, kde mají ideální podmínky světla, tepla a vlhkosti. Ne každý ale má doma zimní zahradu, bohužel ani já ne. Takže v bytě jí vyberte klidně tmavší místo, kde není průvan. Substrát udržujte vlhký, nesmí ale stát ve vodě, jinak poměrně rychle uhnívá. Pokud jste si vybrali druh s velmi světlou kresbou, dopřejte jí více světla, nikdy však ale přímé slunce, aby se nespálili listy. Také rosení je u Aglaonem důležité. Ve svém domově rostou v deštných pralesích a vysokou vzdušnou vlhkost přímo milují. Pravidelným rosením také předcházíte škůdcům, kteří se snadno množí v teplém suchém vzduchu, typickým pro panelové byty. 

Tyto krásky fantasticky rostou v hydroponii a v systémech pěstování od Lechuzy.  Pokud zatím nemáte s tímto druhem pěstování zkušenosti, rozhodně doporučuji vyzkoušet samozavlažovací květináče s anorganickým minerálním substrátem. Oproti standardnímu pěstování v organickém substrátu je pěstování v anorganickém substrátu čistší, obsahuje vysoce porézní materiál a tím dodává dostatek vody a živin přímo ke kořenům bez přelití. Rostliny jednoduše a rychle prokořeňují a díky obsaženým hnojivům mají i dostatek živin na 12 měsíců. 

 

Pozor ale na nenechavce! 

Celá rostlina je jedovatá díky obsaženému šťavelanu vápenatému. Při potřísnění šťávou, nebo u domácích mazlíčků při rozžvýkání části rostliny, dochází k naleptání sliznice a nepříjemnému otoku. Nicméně i přes to je domorodci využívána v tradičním léčitelství například při bodnutí hmyzem nebo při uštknutí hadem. 

Hnojení 

Pokud chcete udržet rostlinku v perfektní kondici, pravidelně jí dopřejte výživu. Ve vegetativním období přihnojujeme standardním hnojivem pro pokojové rostliny dvakrát do měsíce, v zimě maximálně jedenkrát za měsíc.

Aglaonemy máme v naší nabídce hned v několika velikostech i barevných provedeních, vyberte si tu svou.