Calathey

Calathey

Calathey, česky kalatey, jsou krásné pokojovky s poměrně velkými výraznými listy na tenkých stoncích. Pochází z tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky. Ve své domovině v deštných pralesích tvoří kalatey podrost. Jedná se o keříkovité rostliny, jejichž rod je velmi rozmanitý. Najdete mezi nimi rostliny s rozličnými tvary a barvy listů, které budou krásným doplňkem Vašeho bytu. 

Modlící krásky

Těmhle výjimečným pokojovkám se přezdívá „modlící rostliny" nebo „modlivky", stejně jako dalším příbuzným, rodům Marantha, Ctenanthe a Stromanthe. Říká se jim tak proto, že každý večer napřimují své listy, což může připomínat ruce sepnuté k modlitbě. S východem slunce se listy opět rozevřou. Kalatey jsou ale poměrně choulostivé rostliny a potřebují vcelku specifické podmínky pro to, aby se jim u Vás doma dařilo. Protože rostou v přírodě ve stínu vysokých stromů, mohou se pěstovat v polostínu. Zároveň vzhledem k svému původu potřebují docela vysokou vzdušnou vlhkost. To ale může být, obzvláště v zimě ve vytápěných prostorách, složité. Kalatey mají také rády teplo, proto by neměla teplota v bytě klesnout pod 18 °C.

Jak na kalatey 

Možná se ptáte, jak dopřát kalateám dostatek vlhkosti. Pouhé rosení těmhle pokojovkám nemusí stačit. Pokud vlastníte zvlhčovač vzduchu, budou Vám karate vděčné. Další možností je postavit rostliny do podmisky s kamínky nebo keramzitem zalitým vodou. Je třeba dát si pozor na to, aby se kořínky nedotýkaly vody, mohly by pak totiž začít uhnívat. Dařit s jim bude na stanovišti s rozptýleným světlem. Na přímé slunce je rozhodně neumisťujte, mohlo by jim spálit listy. 

Jak už bylo zmíněno, kalatey mají rádi vlhko, proto by jejich substrát nikdy neměl úplně vyschnout. I tak si ale dávejte pozor na přemokření, které jim nebude svědčit a začnou jim uhnívat kořeny. Nejlepší je, když je zalijete po proschnutí vrchní části substrátu. 

Na co si dát pozor

Ani kalateám se nevyhnou některé problémy. Pokud rostlině žloutnou a odpadávají listy, zřejmě jste ji přelili a začaly jí uhnívat kořeny. Schnutí špiček listů a jejich svinování upozorňuje na příliš suchý vzduch. V tom případě dopřejte rostlině více vlhkosti. Když kalateu vystavíte přímému slunci, může se stát, že ji paprsky popálí. To se projeví tmavými skvrnami na listech. Mezi nejčastější škůdce těchto pokojovek patří svilušky. Jejich přítomnost odhalíte tak, že se na listech objeví skvrny po celém obvodu listů. Nejprve to může vypadat, že rostlina potřebuje více vlhkosti. Pokud ale objevíte na spodní straně listu malé bílé tečky, můžete si být jistí, že jde skutečně o svilušky. V tu chvíli je třeba jednat. Rostlinu důkladně opláchněte a poté použijte postřik proti škůdcům. Nakonec můžete listy zalakovat lakem na pokojové rostliny. Svilušky nemají rádi vlhko, proto se snažte rostlině dopřávat pravidelnou zálivku.

Pokud se rozhodnete kalatey množit, stačí oddělit trsy při přesazování. Rostlinu během vegetačního období přihnojujte jednou za dva týdny běžným hnojivem pro pokojové rostliny.