Epipremnum Cebu Blue

Epipremnum Cebu Blue

Epipremnum neboli pothos patří díky své nenáročnosti mezi nejčastěji pěstované pokojovky. Řadí se do čeledi áronovitých a jejich domovinou je Indonésie. Péči o tyhle krásné rostliny s pestrými srdčitými listy zvládne i začátečník. Epipremnum Cebu Blue je raritou mezi pothosy. Tato výjimečná varianta má protáhlé  listy se stříbrným nádechem, na kterých se může tvořit děrování podobně jako u monster. V přírodě se vyskytuje na ostrově Cebu na Filipínách, odkud získala svůj název.

Pozor na přímé slunce 

Pokud této pokojovce poskytnete oporu, budou se na ni vzdušnými kořeny přichytávat. Můžou ale růst i převisle třeba z poličky. Když epipremnum umístíte na světlé místo, poroste opravdu rychle. Je ale třeba dávat si pozor na přímé světlo, které by mohlo listy pothosu popálit. Pokud mu poskytnete dostatek rozptýleného světla, s větší pravděpodobností se projeví děrování na listech. Během zimy, kdy jsou dny krátké a světa nedostatek, je vhodné epipremnum (ostatně jako i ostatní pokojovky) přesunout blíž k oknu.

Nepřelít ani nevysušit

Epipremnum zalévejte střídmě. Bude lepší když pořádně proschne, než když bude stát ve vodě - na přelití si dávejte pozor. Nejlepší je zalévat až po proschnutí substrátu dešťovou vodou, případně odstátou vodou pokojové teploty. V zimě zálivku omezte. Protože tahle výjimečná rostlina pochází z tropických oblastí, má ráda vyšší vzdušnou vlhkost. Pokud jí to nemůžeme dopřát, uvítá alespoň rosení (několikrát týdně). 


Na co si dát pozor

Jedním z problémů, se kterým se můžete u pothosu setkat, je žloutnutí a opadávání listů. To značí, že je rostlina přelitá. Omezte tedy zálivku, jinak hrozí uhnívání listů. Když si všimnete, že má epipremnum pokroucené listy, nejspíše je na nevhodném místě, kde je průvan. Studený vzduch nedělá rostlině dobře. Bílá nebo rezavá kolečka na listech se objeví po vystavení přímému  slunci. Žloutnutí a uvadání listů nebo žluté mapy na listech můžou upozorňovat na přítomnost škůdců.  V tomto případě pokojovku pečlivě omyjte vlažnou vodou a ošetřete postřikem proti škůdcům. Případně přesaďte a nejvíce zasažené listy odstřihněte. Listy pravidelně kontrolujte a otírejte. 

Pokud chcete rostlině dopřát to nejlepší přihnojujte ji během vegetačního období jednou měsíčně  hnojivem pro pokojové rostliny.