Hydroponie - pěstování bez substrátu

Hydroponie - pěstování bez substrátu

Hydroponické pěstování - možná už jste o téhle metodě někdy slyšeli, možná taky ne. Pokud nevíte, o čem je řeč, je tenhle článek přímo pro Vás! Jak už titulek napovídá, k hydroponickému pěstování nepotřebujete substrát. Často se využívá ve sklenících nebo na různých veřejných místech jako jsou obchodní domy - tam narazíte na fascinující rozsáhlé hydroponické systémy. My Vám poradíme, jak se s pěstování bez substrátu poprat doma.

Proč a jak začít

Hydroponie může být řešením pro ty, kterým se v pěstování pokojovek moc nedaří. Zábavnou formou mohou tak svým rostlinám dopřát to nejlepší. Ideální je také pro ty, kteří na své pokojovky čas od času zapomenou a nedopřávají jim dostatečnou pravidelnou zálivku. Rostliny pěstované hydroponicky totiž klasickou zálivku nevyžadují. Kromě toho, že jsou rostliny ochráněny před přelitím nebo uschnutím, má tahle metoda i další výhodu - s největší pravděpodobností nebudete muset řešit žádné škůdce. 

Nejspíš si říkáte, jak začít a co k tomu budete potřebovat. Stačit Vám bude květináč s vodoznakem (hladinoměrem), pěstební médium (perlit, keramzit) a samozřejmě voda. A jak to celé funguje? Rostlina čerpá živiny z vody (v níž je roztok hnojiva), kterou vstřebává propustné médium. Důležité ale je udržovat hladinu vody ve správné výšce. Pokud by bylo v nádobě příliš vody, mohlo by se stát, že budou rostlině hnít kořeny. Můžete využívat hladinoměr, který Vás upozorní na příliš vysokou a nízkou hladinu vody. 

Lámete si hlavu, jaká rostlina bude pro hydroponické pěstování vhodná? Ne každá pokojovka přechod na hydroponii zvládne. Myslete na to, že není ideální začínat s hydroponii u vzrostlých pokojovek. Rostliny, které špatně zakoření, nebo ty s velmi jemnými kořínky, taky nejsou vhodnými kandidáty. Pro začátek můžete zkusit například  některé áronovité - třeba Syngonium nebo Epipremnum, které poměrně rychle zakořeňují. Co se týká pěstebního média, může vybrat buď ze specializovaných minerálních materiálů (přijít si pro ně můžete k nám do prodejny), nebo poslouží i kermazit či perlit. Při výběru správné nádoby myslete na to, aby byla vodotěsná. Existují taky speciální květináče na hydroponii, jejichž součástí bývá vodoznak. 

Jak postupovat

Když vyberete vhodnou rostlinu, vyjměte ji z květináče a z kořenů opatrně odstraňte všechen substrát. Můžete si také pomoct tekoucí vodou a kořeny pod ní opatrně odrbávat. Na závěr můžete využít jemný kartáček, kterým očistíte kořeny od zbytku zeminy. Rostlinu vložte na jeden až dva týdny do čisté odstáté vody, aby pokojovka začala pouštět nové kořeny. Po této době si připravte pěstební médium a nasypte malou vrstvu do vybrané nádoby a nezapomeňte na hladinoměr. Poté do ní vložte rostlinu a opatřeně ji zasypejte. Rostlinu zalijte vodou a její hladinu kontrolujte na rysce vodoznaku. A máte hotovo!

Na co si dát pozor

Rostlina nemůže žít jen z vody, proto je třeba do vody přidávat speciální živné roztoky. Využít se dá ale také běžné minerální hnojivo nebo lignohumát. V tomto případě, ale musíte hlídat množství, protože příliš hnojiva by mohlo způsobit popálení nebo uhnívání kořenů. Buďte tedy opatrní. 

Pokojovky pěstované hydroponicky neumisťujte na stanoviště s přímým světlem, protože by se ve vodě mohla tvořit zelená řase, která by rostlině uškodila. Je také třeba dávat si pozor na vodu, kterou používáte - dopřejte rostlině vodu odstátou nebo dešťovou. Doporučuje se jednou až dvakrát rostlinu propláchnout čistou vodou, aby z média vytekly odpadní látky a odumřelé kořeny.

Zajímá Vás ještě něco? Stavte se u nás v prodejně v Poděbradech a rádi Vám poradíme!