Monstery

Monstery

Monstery patří už dlouhá léta mezi nejoblíbenější pokojovky, možná zdobí i Váš domov. Během komunismu byly tyhle impozantní rostliny s typicky vykrajovanými listy opravdu častou dekorací v hotelích, restauracích i na školních chodbách, zkrátka jste na ně narazil téměř všude. Zřejmě i to je jeden z důvodů, proč po sametové revoluci zájem o ně opadl. Jejich obliba se ale postupně vrátila a dnes znovu patří mezi špičku mezi pokojovkami.

Obři z džungle

Už název téhle pokojovky značí, že se jedná o rostlinu velkých až "monstrózních" rozměrů. Nejznámější druh, Monstera Deliciosamůže v tropických oblastech Jižní a Střední Ameriky, odkud pochází, dorůst až dvaceti metrů a její listy mohou být více než metr velké. Monstery patří mezi áronovité a čítají několik desítek druhů, z nichž některé postrádají typické děrování a vykrajování listů. Ve své původní domovině rostou jako liány, které se vzdušnými kořeny přichytávají na stromy. 

Monstery, stejně jako ostatní áronovité rostliny, jsou jedovaté. Jejich požití může podráždit sliznice a způsobit silné křeče a zvracení. Je tedy třeba myslet na to, aby nebyly v dosahu dětí a domácích mazlíčků.

Jak zajistit monsteře spokojený život

Ať už máte doma Monsteru Deliciosu nebo jiný kultivar, určitě jí chcete dopřát to nejlepší. Jak už bylo zmíněno, monstery rostou jako liány, proto je vhodné umístit k nim do květináče nějakou oporu. Dobře může posloužit třeba kokosová nebo rašeliníkova tyč. Menší druhy monster můžete nechat bez opory - budou se pak vyjímat třeba na poličce, protože budou převisat. 

Vzhledem ke svému původu mají monstery rády vyšší vzdušnou vlhkost, proto jim prospěje pravidelné rosení. Pokud ale máte doma opravdu sucho, můžete si pomoct zvlhčovačem vzduchu. Zároveň se doporučuje jednou za čas otírat listy - zbavíte je tak prachu a rostlina bude lépe dýchat. Při zalévání je třeba dávat si pozor na přelití. Tahle krásná pokojovka má sice ráda stále mírně vlhký substrát, nic se ale nesmí přehánět. Před každou zálivkou proto nechte vrchní část substrátu trochu proschnout.

Možná si lámete hlavu, kam nejlépe monsteru umístit. Rostlině se bude nejlépe dařit na místě s rozptýleným světlem. Přímé sluneční paprsky by jí mohly popálit listy. Pokud nebude mít monstera dostatek světla, může s stát, že se její listy nebudou vykrajovat, a navíc budou malé. 

Něco navíc

Pokud chcete dopřát své monsteře to nejlepší, během vegetačního období (tedy od jara do podzimu) ji jednou za dva týdny přihnojujte standardním hnojivem pro pokojové rostliny. Monstery přesazujte na jaře přibližně jednou za dva roky a používejte substrát pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem. 

Když s budete chtít o svou radost z téhle vznešené pokojovky s někým dalším, můžete nařízkovat dva až tři listy společně se vzdušným kořenem. Řízek pak nechte v nádobě s vodu, než pustí nové kořeny.