Philodendron Birkin

Philodendron Birkin

Philodendrony, počeštěně filodendrony,  patří k nejčastěji pěstovaným pokojovým rostlinám. Není divu, tyto rostliny z čeledi áronovitých září všemi barvami a pyšní se rozličnými tvary listů. Zkrátka je to opravdu pestrý druh. Domovinou filodendronů jsou tropické pralesy v oblasti Jižní a Střední Ameriky a Indie.

Philodendron Birkin je výjimečný filodendron s panašovanými listy, který rozzáří každou místnost. V deštných pralesích roste tato vytrvalá rostlina v korunách stromů, na skalách nebo v bažinách. Doma jim můžeme podmínky uzpůsobit podporou v květináči - například kokosovou tyčí, po které mohou šplhat.

Jak vypěstovat šťastný filodendron

Péče o Philodendron Birkin není nikterak náročná a měl by ji zvládnou i začátečník. Tento filodendron preferuje teplé stanoviště s rozptýleným světlem. Pokud bude mít dostatek světla, panašování bude výraznější. Je důležité, aby nebyl na místě, kde často kolísá teplota a kde je průvan - k oknu ho tedy radši nedávejte.

Protože tento krásný zeleno-bílý filodendron roste v deštných pralesích, má rád vyšší vlhkost vzduchu. Tu mu dopřejete třeba zvlhčovačem vzduchu, nebo ho můžete rosit postřikovačem. Rostlině také zajistíte potřebnou humiditu tak, že květináč postavíte do podmisky s kamínky nebo keramzitem, které zalijete vodou. Je ale třeba dát si pozor na to, aby se kořeny nedotýkaly vody, protože by mohly začít uhnívat. Filodendron vždy zalévejte až po proschnutí vrchní vrstvy substrátu. Když svěsí listy, znamená to, že má nedostatek vody.

Pokud Vám filodendron bude dělat radost a rozhodnete se obdarovat někoho blízkého touto krásnou pokojovkou, můžete ho rozmnožit stonkovými nebo  vrcholovými řízky, které necháte zakořenit ve vodě při teplotě 20 - 25 °C. Myslete ale na to, že je dobré počkat na jaro, kdy je rostlina v plné sile. Seřezání listů filodendronu nebude vadit, naopak znovu obrazí a bude ještě hustší.

 

Na co si dát pozor

Mezi nejčastější problémy, se kterými se můžete při péči o filodendron setkat, patří hnědnutí listů. To značí, že je přelitý. Omezte tedy zálivku, jinak hrozí uhnívání kořenů. Pokud listy zasychají nebo se na nich objevují hnědé skvrny, má naopak rostlina nedostatek vody.  Bílá nebo rezavá kolečka se objeví po vystavení přímému  slunci. Žloutnutí a uvadání listů nebo žluté mapy na listech můžou upozorňovat na přítomnost škůdců.  V tomto případě pokojovku pečlivě omyjte vlažnou vodou a ošetřete postřikem proti škůdcům. Případně přesaďte a nejvíce zasažené listy odstřihněte. Listy pravidelně kontrolujte a otírejte.

Pokud chcete rostlině dopřát to nejlepší, přihnojujte ji během vegetativního období jednou za dva týdny hnojivem pro pokojové rostliny.

Zaujala Vás tato výjimečná rostlina z deštných pralesů? Objednejte si tu svou na našem e-shopu, nebo se stavte v naší prodejně.