Přesazování pokojovek

Přesazování pokojovek

Zima sice pořád kraluje, ale jaro už není zas tak daleko. Jak všichni víme, je lepší být připraven než-li překvapen. Proto Vám už teď přinášíme tipy, jak správně přesazovat pokojovky.

Kdy a co přesazovat

Po dlouhých zimních měsících se na jaře rostliny opět probouzí k životu a jsou plné sil. Odpověď na to, kdy přesazovat pokojovky, je tedy jednoduchá - na jaře. Tehdy se připravují na to, že porostu, a my jim přesazením můžeme pomoct, aby k tomu měly dostatek sil. Není ale nutné každý rok přesazovat všechny pokojovky, některé to totiž nemají moc rády. Například Sanseviery, Zamioculcas nebo rostliny rodu Hoya by časté přesazování nemusely uvítat. Ty totiž mají rády, když jsou v květináči opravdu natěsno. Když budou najednou ve velkém květináči, mohou velmi rychle zajít. Přesazujte je tedy až ve chvíli, kdy to bude skoro vypadat, že jim květináč praskne. Pokud bude rostlina bez života, ale prostoru má stále dost, vyměňte jí pouze substrát 

Jak často přesazovat 

Stejně jako lidé i rostliny jsou každá jiná. Proto myslete na to, že neexistuje obecný návod jak často je přesazovat a záleží na spoustu faktorech, které frekvenci ovlivní. Je ale několik znaků, které Vás upozorní na to, že už je načase vyměnit substrát a květináč. Prvním z nich je to, když kořeny rostliny prorůstají otvorem ve spodní části květináče, nebo pokud se začnou odhalovat vrchní části kořenů nad substrátem. Dalším znakem je to, když pokojovka ve vegetačním období roste výrazně pomaleji než dřív, a zkrátka je vidět, že je bez života.

Jak postupovat

Než se pustíte do práce, je důležité připravit si pro každou pokojovku vhodný substrát. Je jen na Vás, jestli využijete specializovaný substrát pro daný druh rostliny, nebo si ho sami namícháte z toho klasického pro pokojovky. Myslete na to, že suchomilné rostliny ocení hodně propustný substrát. Vlhkomilné naopak takový, který vodu aspoň chvíli zadrží. Ostatním rostlinám bude vyhovovat něco mezi. Většina pokojovek bude ráda za vzdušný substrát, proto není od věci do něj přimíchat trochu perlitu - tím nic nezkazíte. Perlit je dobrým bojovníkem proti přelití rostlin, udělá substrát propustnější a vzdušnější. 

Pokud se chystáte přesazovat rostliny v plastových květináčích, zamyslete se nad tím, jestli raději nevyužijete terakotové. Ty totiž narozdíl od těch plastových umožňují pokojovce "dýchat" a nezadržují tolik vodu jako ty plastové. Díky své propustnosti je méně pravděpodobné, že budou rostlině uhnívat kořeny. Myslete ale na to, že pokojovky zasazené v hliněných květináčích budou vyžadovat častější zálivku. Když se rozhodnete je použít, noc před přesazováním hliněné květináče nechte namočené ve vodě, aby ji pořádně nasály a rostlina měla dostatek vláhy. Zároveň již použité květináče dopředu pořádně umyjte, aby se rostlina nenakazila různými bakteriemi a houbami.

 

Ať už budete přesazovat do jakéhokoliv květináče, vždy musí mít na dně otvor, aby mohla voda volně odtékat. Když budete mít všechny nezbytnosti připravené, můžete se pustit do práce. Rostlinu opatrně vytlačte z květináče a ujistěte se, že má hustou kořenovou síť a je skutečně třeba ji dávat do většího. Opatrně odstraňte rukama přebytečný substrát z kořenů (Ale pozor, ne zcela všechnu hlínu, protože byste mohli kořeny zbytečně poškodit). Pokud narazíte na odumřelé kořeny, můžete je opatrně odstranit. Připravte si větší květináč než byl ten původní a na jeho dno umístěte drenážní vrstvu, tedy například štěrk, keramzit nebo třeba keramické střepy. Drenážní vrstva je důležitá pro to, aby kořeny rostliny nikdy nestály přímo ve vodě. Poté nasypte trochu substrátu a usaďte do něj pokojovku. Tu pak obsypte zeminou a trochu jí umačkejte. Na závěr rostlinu pečlivě zalijte, můžete použít roztok lignohumátu, který zajistí lepší zakořenění. A máte hotovo!

Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, nezapomínejte pokojovky pravidelně přihnojovat, aby měly dostatek živin.