Syngonium

Syngonium

Syngonium - rostlina, která nechybí skoro v žádné domácnosti. Tahle nenáročná popínavá pokojovka rozhodně není nudná, existuje více než 150 druhů různých barev a tvarů. Ačkoliv je syngonium jednou z nejoblíbenějších rostlin, jsou možná věci, které jste o ní nevěděli. 

(Ne)obyčejná pokojovka

Syngonium patří do rodu áronovitých, stejně jako třeba Monstera nebo Epipremnum. Pochází z oblasti Střední a Jižní Ameriky a části Indie. Ve své domovině roste jako liána, která se přichytává ke stromům vzdušnými kořeny, a dorůstá se až úctyhodných dvaceti metrů. U Vás doma se takové velikosti samozřejmě nedoroste, i tak je ale vděčnou rostlinou, která roste opravdu rychle. Její krásné srdčité listy se liší druh od druhu, rozhodně nejsou jen zelené a často hrají všemi barvami. Mohou být krémové, růžové, nebo třeba žluté. Existuje mnoho variant, které jsou považovány za raritní, protože nejsou tolik rozšířené.

Než si syngonium pořídíte, myslete na to, že je jedovaté, mějte ho tedy mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Požití rostliny způsobuje podráždění sliznic a křeče břicha.

 

Jak vypěstovat šťastné syngonium

Péče o syngonium je poměrně snadná, měl by ji zvládnout i úplný začátečník. Abyste si doma vypěstovali šťastnou rostlinu, je ale potřeba dodržovat několik málo pravidel. Syngonium určitě neumisťujte na přímé světlo, které by ho mohlo popálit. Vzhledem k tomu, že ve své domovině roste pod korunami stromů, není na jasné světlo přizpůsobené. Dopřejte proto pokojovce dostatek rozptýleného světla. Dařit se jí bude poblíž okna na severní nebo východní straně. 

Syngonium má rádo vyšší vzdušnou vlhkost. Pokud máte doma příliš sucho, rostlina Vám bude vděčná za zvlhčovač vzduchu. Pokud jím nedisponujete, můžete květináč postavit do podmisky s kermazitem zalitým vodou. Syngonia jsou také ideální na hydroponické pěstování, kdy se rostlina nesází do substrátu, ale pěstuje se v roztoku bohatém na živiny. Téhle krásné pokojovce také prospěje, pokud jí budete jednou za čas rosit list. Má ráda vlhčí půdu, zalévejte ji ale až po proschnutí vrchní části substrátu.

Něco navíc

Chystáte se syngonium přesadit a nevíte, do jakého substrátu? Nejlepší bude propustný vzdušný substrát. Můžete promíchat klasický substrát pro pokojové rostliny s perlitem, nebo si pořídit substrát přímo pro áronovité. Rostlinu přesazujte nejlépe na jaře, kdy má dostatek síly.

Až bude rostlina větší, můžete jí umístit do květináče podporu - třeba kokosovou nebo rašeliníkovou tyč, po které se bude krásně pnout. Když s rozhodnete podělit se o syngonium s někým dalším, můžete ho namnožit řízkováním. Oddělte list spolu se vzdušným kořenem a ponořte ho do vody, kde ho necháte, dokud nepustí kořeny. Rostlinu během vegetačního období přihnojujte jednou za dva týdny standardním hnojivem pro pokojové rostliny

Mezi časté škůdce syngonií patří zejména svilušky a třásněnky. Pokud rostlině začnou žloutnout listy i přes to, že jí dopřáváte tu nejlepší péči, mohou být na vině právě tito škůdci. Syngonium prohlédněte a roku objevíte parazity, urychleně jí omyjte a poté oštřete postřikem.