Tillandsie

Tillandsie

Rostlina, která k životu nepotřebuje substrát. Zdá se Vám to zvláštní, nebo jste už o vzdušných rostlinách slyšeli?

Někteří z nás se možná při prvním setkání s touhle jedinečnou rostlinou divili - neroste totiž v květináči jako většina pokojovek, které máme doma. Tillandsie jsou rozmanitým druhem a možná Vám budou připomínat malé chobotnice. I péče o ně je specifická. Mohou být jen položené třeba na stole a stejně přežijí. Tillandsie totiž rostou ze vzduchu a živiny získávají ze vzdušné vlhkosti. V přírodě jsou přichycené kořeny ke stromům nebo skalám a vlhkost vstřebávají pomocí malých šupinek na listech.

Položit a nechat

 A jak se tedy nejlépe o tillandsii starat? Péči o ni by měl zvládnout i úplný začátečník. Důležité ale je, aby měla dostatek rozptýleného světla. Umístit ji můžete třeba na kus dřeva, talířek, do misky nebo kámen - fantazii se meze nekladou. S tillandsií zbytečně nehýbejte, mohly by se jí totiž lámat listy a nemusely by jí začít růst vzdušné kořeny. 

Tillandsie svým vzhledem zaujmou každého, mohou tak být krásnou dekorací v interiéru. Vyjímat se budou třeba v závěsných aeráriích. Pokud rádi tvoříte, můžete rostlinu drátkem (ale ne z mědi, ta je pro tillandsie toxická) připevnit ke kameni nebo ji přilepit ke korkovému špuntu (nejlépe speciálním lepidlem na rostliny a mechy). Nápadů je spoustu, jen je třeba myslet na to, aby měla tillandsie dostatek světla.

Jak vypěstovat šťastnou tillandsii

Tillandsie pro život potřebuíj rozptýlené světlo a vodu. V přírodě čerpají živiny ze vzdušné vlhkosti, v domácích podmínkách jim ale často nemůžeme dostatečnou humiditu dopřát. Při péči o tillandsie samozřejmě záleží na konkrétním typu. Hladké zelené druhy vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost a nepotřebují tolik světla. Naopak světlejší druhy s nádechem do stříbrna zvládnou i přímé světlo a stačí jim méně vody.

Tillandsie jednou až dvakrát týdně můžete na chvíli celé namočit do dešťové, případně odstáté, vody a nechat  je nasáknout. Další možností je namáčet je méně často, ale nechat je ve vodě déle, klidně až hodinu. V obou případech je důležité  přebytečnou vodu nakonec otřepat a nechat tillandsie oschnout, než je vrátíte na své místo. V létě můžete tillandsie také jednou až dvakrát týdně rosit postřikovačem.

Na co si dát pozor

Stejně jako u většiny ostatních rostlin je třeba dát si pozor na přemíru vody. Pokud tillandsii namáčíte, ujistěte se, že všechny přebytečná voda z jejích listů odkapala. Než ji vrátíte na své místo, zkontrolujte, jestli je opravdu suchá. Jinak by se mohla objevit plíseň, která způsobuje odpadávání listů. Tillandsie ale většinou netrpí jinými problémy a škůdci se jim většinou vyhýbají obloukem. Je tedy opravdu nenáročnou rostlinou pro každého.

Tilladnsie mohou  i vykvést, ale je to ojedinělý jev. Některé druhy vykvetou jen jednou za život. Pokud se na Vaší tillandsii objeví květ, radujte se, protože je to opravdová vzácnost. Aby se u Vás vzdušným rostlinám dařilo, můžete jim ve vegetačním období jednou za dva týdny přidat při rosení nebo namáčení do vody hnojivo pro orchideje a bromélie (dávejte jen 1/4 dávky oproti návodu).