Zamioculcas

Zamioculcas

Zamioculcas, známý taky jako ZZ Plant, je nenáročná sukulentní rostlina, která zaujme svým vzhledem. V posledních letech se stala oblíbenou pokojovkou, možná tedy zdobí i Váš domov. Není divu, že je tahle rostlina tak populární, péči o ni zvládne totiž i začátečník.

 

Pokojovka pro každého

Zamioculcas Zamiifolia, česky kulkas zamiolistý, je jediným zástupcem rodu kulkas. Setkat se můžete také s pokojovkou Zamioculcas Zenzii, která je vyšlechtěným příbuzným. Tahle vytrvalá sukulentní rostlina pochází z tropických a subtropických oblasti východní Afriky. Najdeme ji jako podrost v tropických pralesech a pobřežních lesích. V některých afrických státech využívají zamiokulkas v domorodé medicíně při kožních problémech nebo bolestech ucha. 

Kromě toho, že je zamiokulkas nenáročný, jeho další výhodou je, že dokáže čistit vzduch. Několik studií potvrdilo, že rostlina absorbuje škodlivé plyny. Zamiokulkas je tak ideální umístit třeba v ložnici.

Málo vody a dostatek světla

Jak už bylo zmíněno, tahle oblíbená rostlina je sukulentní, proto nepotřebuje pro svou spokojenost příliš vody. Zalévá se přibližně jednou týdně, vždy je ale třeba zkontrolovat, jestli už substrát vyschnul. Na přelití si dávejte pozor, jinak by se mohlo stát, že začnou uhnívat kořeny. Nevyžaduje nijak vysokou vlhkost vzduchu, ani nepotřebuje rosit (pokud ale máte v zimě doma kvůli vytápění sucho, můžete ho jednou za čas orosit). Zamiokulkas má rád nepřímé sluneční paprsky, zvládne ale i polostín. Dařit se mu bude na stanovišti s rozptýleným světlem. V zimě, kdy slunce na obloze není tak často, ho můžete přesunout k oknu. V létě ale nikoliv, mohly by se mu totiž spálit listy. 

Pokud se chcete o tuhle zajímavou rostlinu podělit s někým dalším, při přesazování jednoduše rozdělte trsy a zasaďte je do více květináčů. Dalším způsobem množení je řízkování listů. Ty položte na písek a zanedlouho už budete moct pozorovat tenké kořínky. Pak písek trochu navlhčete a brzy se zrodí nový zamiokulkas. Rostlinu poté zasaďte do písčitého substrátu. Pokojovku množte nejlépe na jaře, kdy má nejvíce síly. 

 

Na co si dát pozor

Nejčastějším problémem při pěstování je přelití a následné uhnívání kořenů. Myslete na pravidlo, že je lepší míň než víc. Blednutí listů může znamenat, že se rostlina spálila přímým slunečním svitem. V tom případě změňte rychle její stanoviště. Zamioculcas je také citlivý na nízké teploty, proto ho v zimě nenechávejte v nevytápěných prostorách a na místech, kde je průvan. Když se mu objeví na stoncích tmavé skvrny, znamená to, že nastydl.

Během vegetačního období zamiokulkas jednou za dva týdny přihnojujte hnojivem pro kaktusy a sukulenty nebo standardním hnojivem pro pokojové rostliny.